Săptămâna culturală la Oradea: Toamna Orădeană și Festivalul Teatrului Scurt

Iubitorii de cultură se vor putea bucura începând cu săptămâna viitoare de două serii de evenimente dedicate lor: Toamna Orădeană 2011 (23 septembrie – 12 octombrie) și Festivalul Teatrului Scurt (25 septembrie – 2 octombrie).

(Personal nu înțeleg de ce Festivalul Teatrului Scurt nu face parte din Toamna Orădeană, dar noh, las politica politicienilor :D).

Programul Toamnei Orădene 2011 este deja cunoscut, informații despre evenimente găsiți pe pagina web a festivalului.

Festivalul Teatrului Scurt (sau FTSO pe scurt) are un program bogat – iubitorii de teatru vor putea vedea peste 30 de performanțe cu nume mari precum Mircea Diaconu, Dorina Lazăr, Sorin Leoveanu, Mihai Smarandache, Rodica Mandache, Ion Haiduc, Mircea Constantinescu, Tudor Chirilă, Pavel Bartoş, Monica Ristea, Paula Chirilă sau Adrian Văncică, de la teatre ca Teatrul Odeon și Nottara din București, mai multe teatre din provincie și câteva din străinătate.

Iată și programul evenimentului:

Duminică, 25 septembrie

  1. Teatrul Oradea – Trupa „Iosif Vulcan”- SCRIPCARUL PE ACOPERIŞde Joseph Stein şi Jerry Bock, regia artistică Korcsmáros György-Teatrul Oradea- Sala Mare – Ora 19.30-spectacol off concurs- Premieră

Luni, 26 septembrie

  1. Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova- UNDE-I REVOLVERUL? de Görgey Gábor, regia artistică Mircea Cornişteanu- Teatrul Oradea -Sala Mare, ora 21.00-spectacol în concurs

  2. Teatrul Dramatic „Ion D. Sîrbu” Petroşani- CASA BERNARDEI ALBA de Federico Garcia Lorca, regia artistică Sorin Militaru- Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) ora 17.00- spectacol în concurs

  3. Teatrul de Nord Satu Mare- VICTIMĂ ŞI CĂLĂU de Paşcu Balaci, regia artistică Marius Costache– Teatrul Oradea- Sala Studio-ora 18.00 spectacol off concurs

  4. Pygmalion Theater Wien, AustriaDOMNIŞOARA IULIA de August Strindberg, regia artistică Philipp Kaplan-Teatrul Oradea- Sala Arcadia –ora 19.00spectacol în concurs

  5. Motea Renaissance Production- IUBEŞTE-MĂ…AMERICA! deClaudia Motea şi Al.G. Croitoru, regia artistică Al. G. CroitoruHanul cu Noroc- ora 22.30spectacol off concurs

Marţi, 27 septembrie

  1. Teatrul Odeon Bucureşti- PYRAMUS & THISBE FOR YOU de William Shakespeare, regia artistică Alexandru Dabija- Teatrul Oradea Sala Mare- ora 21.00spectacol off concurs

  2. Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara- PRAH de György Spiró, regia artistică László Sándor –Teatrul Oradea- Sala Arcadia- ora 17.00- spectacol în concurs

  3. Compania de Teatru Aradi Kamarasinhaz- DECALOGUL DUPĂ HESS de Alina Nelega, regia Erno Tapaszto-Teatrul Oradea Sala Studio- ora 19.00spectacol în concurs

  4. Teatrul Maghiar Oradea Trupa Szigligeti- LEONCE ŞI LENA Georg Büchner, regia artistică Baczó Tünde- Cinematograful Libertatea- ora 21.00-spectacol în concurs

  5. Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara şi Auăleu Teatru de Garaj şi Curte Timişoara- ARTA PÂRŢULUI de Salvador Dali, regia artistică Kocsárdi Levente- Hanul cu noroc- ora 22.30 spectacol off concurs

Miercuri, 28 septembrie

  1. Teatrul Odeon Bucureşti- NATURĂ MOARTĂ CU NEPOT OBEZ de Ion Sapdaru, regia artistică Eugen Făt- Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 21.00- spectacol în concurs

  2. Teatrul Nottara Bucureşti- METODA de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor –Cristian Popescu –Teatrul Oradea-Sala Arcadia – ora 19.00- spectacol în concurs

  3. Teatrul Logos Bucureşti- INSULA SCLAVILOR de Pierre de Marivaux, regia artistică Oswald Gayer-Scena mobilă pe strada pietonală- ora 16.00- spectacol off concurs

  4. Teatrul 2.0 Cluj-NapocaINFANTA GHID DE ÎNTREBUINŢARE deSaviana Stănescu, regia artistică Diana Dragoş- Teatrul Oradea- Sala Studio-ora 17.00spectacol off concurs

  5. Teatrul Ariel Târgu-Mureş- OXIGEN de Ivan Vîrîpaev, regia artistică Olga Macrinici- Hanul cu Norocora 22.30 spectacol off concurs

Joi, 29 septembrie

  1. Teatrul Oradea- Trupa „Iosif Vulcan”- BILOXI BLUES de Neil Simon, regia artistică Ovidiu Caiţa- Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 21.00spectacol în concurs-Premieră

  2. Teatrul Sică Alexandrescu Braşov- DESPRE IUBIRE LA OM de A. P. Cehov, regia artistică Alexandru Dabija- Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă)- ora 19.00 spectacol în concurs

  3. Euro Theater Central Bonn, Germania- SCAUNELE de Eugène Ionesco, regia artistică Peter Tömöry- Teatrul Oradea- Sala Arcadia-ora 17.00spectacol în concurs

  4. Auăleu Teatru de Garaj şi Curte- FERMA ANIMALELOR adaptare după George Orwell, regia artistică Ovidiu MihăiţăHanul cu noroc- ora 22.30spectacol off concurs

Vineri, 30 septembrie

  1. ArCuB- Centru de Proiecte Culturale- PRELUDIUL ŞI LIEBESTOD de Terence Mc. Nally, regia artistică Iarina Demian- Teatrul Oradea- Sala Mare, ora 21.00spectacol în concurs

  2. Teatrul Municipal Turda- PAHARELE LUI CUPIDON de Alexandr Galin, regia artistică Chris Nedeea- Teatrul Oradea- Sala Arcadia-ora 17.00spectacol în concurs

  3. Teatrul Naţional Târgu Mureş- ANIVERSAREA de Jeroen van den Berg, regia artistică Vlad Massaci –Casa de Cultură a Sindicatelor– ora 19.00 (spectacol cu publicul pe scenă) spectacol în concurs

  1. Spectacol independent Brăila- VISUL UNEI NOPŢI DE GALĂ de Cornel Cristei, regia artistică Radu Nichifor- Hanul cu noroc-ora 22.30 spectacol off concurs

Sâmbătă, 1 octombrie

  1. Teatrul Naţional Timişoara- SWITCH scenariul şi regia artistică Pál Frenák-

Teatrul Oradea- Sala Mare– ora 21.00 spectacol în concurs

  1. Teatrul Municipal Baia Mare- COPILUL RECE de Marius von Mayenburg, regia artistică Cristian Ban- Casa de Cultură a Sindicatelor – ora 19.00-(spectacol cu publicul pe scenă)- spectacol în concurs

  2. Teatrul de Vest Reşiţa- CASA DE PE GRANIŢĂ de Slawomir Mrozek, regia artistică Valeriu Andriuţă- Teatrul Oradea- Sala Arcadia- ora 17.00- spectacol în concurs

  3. Teatrul de Artă Bucureşti- UN BĂRBAT ŞI MAI MULTE FEMEI adaptare după Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu- Hanul cu Noroc- ora 22.30- spectacol off concurs

Duminică, 2 octombrie

  1. Lari Giorgescu U.N.A.T.C- L-V: 8-16. de Rodrigo Garcia si Ioana Păun, regia artistică Ioana Păun- Teatrul OradeaSala Studio-ora 17.00spectacol în concurs

  2. Decernarea premiilor concursului de dramaturgie – Teatrul Oradea – Sala Mare – ora 19.30

  3. Teatrul Nottara BucureştiVACANŢĂ ÎN GUADELUPA de Pierre Sauvil şi Eric Assous, regia artistică Diana Lupescu- Teatrul Oradea- Sala Mareora 20.00 spectacol off concurs


Prețurile biletelor pentru spectacole vor fi cuprinse între 10-35 RON, iar în unele cazuri se vor oferi reduceri pentru elevii și studenții interesați. Pentru detalii vizitați pagina dedicată.

2 Responses to Săptămâna culturală la Oradea: Toamna Orădeană și Festivalul Teatrului Scurt

  1. MIHAELA 29/09/2011 at 3:18 pm #

    Am vazut trupa Odeonului din Bucuresti. Cu un spectacol senzational, “Pyramus & Thtysbe 4 you” si cu altul avand o scriere mai putin reusita , “Natura moarta cu nepot obez”. Trupa insa este geniala. Multumim.

  2. lilisor 29/09/2011 at 5:35 pm #

    Aseară, 28 sept., s-a jucat Metoda, piesă pusă-n scenă de trupa teatrului Nottara. Excelentă piesă, păcat că nu s-a jucat într-o sală unde nu se aud scârţâiturile podelei, iar unii orădeni n-au ascultat îndemnul de la început de a-şi închide telefoanele mobile. În rest, prestaţia actorilor a fost uimitoare.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.