43 thoughts on “Patriotism Oradean – HipHop la el acasa”

 1. Eu primul care posteaza … iarasi … deci piesa e zuper marfa … ca si multe altele care vor mai aparea aici … cu permisiunea celor care le canta … in curand sper sa avem si Celula24 cu Rappy si Reny – fierbinte … doar sa primim versiunea finala … respect voua …

 2. Ii cunosc personal pe baietii, si iti spun sincer ca si Oana are o voce super … (poate calitatea de 64kbps lasa de dorit)

  Nu au album scos, dar parerea mea e ca ar avea material sa scoata unul …

 3. Imi cer scuze pt. calitatea piesei dar de maine sa speram ca va putea fi luata la calitatea normala adik 128kbps multumesc pt. intelegere . Peace aloha 😉

 4. In sfarsit am ajuns si la momentul in care am scos o piesa despre orasul nostru si aflam pareri de la oradenii nostrii. Luam in calcul (cel putin Verbal Asalt) sa mai scoatem o piesa tot despre oras, pentru ca eu am multe de zis…

 5. Si eu ii cunosk pe Verbal Asalt si fara` sai laud dar au fakut treaba buna ……. Succes in contiunuare Rappy,Verbal Asalt si O.C.R

 6. Mama copii… va rog lasati-o-n plm

  Frate voi sunteti fie prosti fie antitalente…bgm pl-n voi de inapoiati…frate voi cantati cum se canta afara prin 92′ … nu va flatati ca nu rupeti voi cum rupeau aia pe-afara…dar ati ramas la stadiul de scuipat baieteste…n-aveti nimic..nici mesaj deosebit nici tehnica…nimic. Mor de nervi cand ascult kkt-uri din astea…cine va lauda nu prea au pus urechea pe material adevarat de rap.
  Dc vreti sa ascultati rap adevarat faceti niste drumuri prin orasele invecinate mai mari, ca sunt aproape de voi pe harta…dar diferenta e ca de la pamant la cer.

  Lasati-o draq de treaba baietilor…n-are rost cooaie…n-are rost.

 7. Bless … de aia i se zice Hip Hop Old SCHOOL … si cel putin negativu e orijinal si versurile la fel … si numa tie nu iti place … baietzii au cantat in descidere la parazitii si daca ei au zis ca e Ok ce canta atuncea banuiesc ca ei stiu ca sunt de atata veme in industria muzicala … asa ca taica lasate de criticat ca esti pe spate frate … daca tot esti asa de mare si tare ia scoate tu ceva mai tare … si baietzii nu se dau pe Comerciala pt ca fac muzica din inima nu pt bani … ceea ce se pare ca tu nu stii … asa ca mai asculta si tu ceva Hip Hop adevarat … nu ce se da pe la TV … si nu te mai da mare cunoscator ca nu te vad bine … Hai PACE …

 8. Ma asteptam la o piesa mai buna, mai ales ca-s fan “Muzica, a doua mama”
  Versurile cel putin, lasa de dorit…
  negativul… nu-mi plac instrumentalele gen… prea gangsta.
  Imi place vocea Oanei.
  Bafta mare Rappy.

 9. E o piesa interesanta… mie imi place 😀

  @bless – man e bine sa vii si cu critici dar totusi fa`o intr`un mod civilizat… nu se numeste rubrica elogii tocmai
  pt ca baietzii vor primi si critici daca acestea sunt formulate intr`un mod adecvat…nu prin limbajul tau de tomberon

 10. Imi place faptu ca va ridicati orasul. Imi place cum dati (pe bit). Ce nu imi place este refrenu… mult prea simplu. De obicei intr-o piesa refrenu suna cel mai bine, aici e invers.

 11. Mah fratilor … va legatzi de refren … dar nimeni nu se gandeste ca asa tre sa fie ala … piesa e mai sentimentala de aia nu e refrenu asa de dinamic … ce rime … rimele sunt bune pt cine le intelege … asa ca cei care nu simt muzica ci doar o asculta nu au de unde sa stie … asa ca lasatzi comentariile si daca suntetzi mari si tari va rog sa facetzi voi ceva mai bun sa va vad …. avand in vedere ca negativu e orijinal versurile sunt orijinale … nika nu e copiat … asa ca putin respect ca alti siau dat silintza pe a face o piesa care sa reprezinte orasul … si vor mai veni si altele … asa ca PACE voua … Respect pt cei care simt muzica …

 12. bless; se pare ca nu ai inteles nici pana in ziua de azi… ce inseamna muzica proasta sau buna…. probabil esti un exclusivist care a auzit si el in 2006 de krs one..nine.. a tribe called quest sau etc..you know? nu o ardem la modu gangsta in care crezi tu si nici nu suntem pesti cu o mie de curve.. e o piesa despre oras..pt orasul nostru.. daca tie nu nu iti place asta e.. iti accept parerea .. dar nu ma fa pe mine..respectiv pe noi..in toate felurile pt simplul fapt ca tie ti se pare o piesa de tot cacatul..

 13. mah bless..esti pa spate frate imi pare rau ca nu stai in fatza mea sa tit pot baga beatu’ in nas,piesa e super tare iar eu ii cunosc personal pe toti baietii shi stiu ca siau dat toata silinta pt piesa,e o piesa care ne reprezeinta orashu,iar daa parazitii shi sisu&puya au zis ca e buna muzika lor nuj dc un kkt ca uh ar putea fi un kritik mai bun ca ei..asha ca pace shi tot asha baietzi..:D

 14. Nu stiu de unde pana unde o formatie respectiv o piesa tre’ sa primeasca acordul parazitilor sau familistilor pentru ca mai apoi lumea sa zica cat de buna sau aiurea poate fi. Piesa despre care tot vorbiti voi atat, e buna la modul de intentie, subiect abordat (Rappy, Murale, Cameleon), voci (in special a lui Incoolpatu’, dar nu si a Oanei) si instrumental. In ceea ce priveste debitul verbal si textul in sine, stadiul inca e cam mediocru. Nu inseamna ca daca e o piesa dedicata orasului sau daca se bucura de difuzare la singura emisiune radio Hip-Hop din tara o putem pune in randul pieselor clasice gen “2pac – To Live and Die in L.A.” – am impresia ca acel bless la asta facea referire. Va fi o piesa de vara, special pentru oradencele tinere. Bafta in continuare!

  P.S.: Stropinel, aici nu e vorba de oldschool.

 15. Deci e super Melodia…..si bineintzeles ca se poate face HipHop cu baietzi de baietzi ca si astia;)Felictiari fratzilor si la mai mare;)Halla

 16. wow` .. deci .. ce pot sa spun? sincer`? ma ajteptam` la orice din partea voastra .. avetzi` ambitzie baietzi` .. :)pt` cei care vin cu critici` .. un singur lucru` am sa va spun ..”raperilor” ,, cand` o sa ascultatzi` muzica … cu INIMA .. atunci sa venitzi` sa criticatzi` .. pana atunci` .. hai pa` .. intoarcetzi`va la muzicantzii` care fac muzica cu bani .. pt` bani` . k`m rar se gasesc artisti` care sa compuna cu inima .. sa puna pe foaie ceea ce simt` .. da .. suntetzi` artisti .. un singur` lucru` am de zis pt` voi .. RESPECT!!
  Maniaka

 17. frumos,dar baietii mai au foarte mult de invatat ca in viatza pe timp ce trece invatam tot mai multe asa si baietii ,de inceput ii bine …..si vocea feminina ii frumoasa chiar daca sunt din arad….bafta si melodii cat mai bune

 18. imi place dar cred k se putea mai bine pt k rappy are potential,il ascult de mult timp si imi place , numai k nu mi se pare potrivita colaborarea cu celelalte voci care apar pe piesa, cu oana a mai colaborat si intotdeauna a iesit bine sper sa aibe noroc pe viitor si sa depaseasca piesele lui hotarele oradei… apropo eu sunt din craiova:)

 19. piesa rupe tot…ma face sa ma simt mandru ca sunt oradean….baietii canta din inima….se vede ca sunt oradeni……si artistii sunt de calitate superioara…nu sunt vorbe goale…ca sa intelegi melodie trebe sa vezi dincolo de versuri…trebuie sa simti fiecare ritm …fiecare cuvant….si atunci vei intelege de ce aceasta melodie este speciala…..!! toate cele bune….!! peace :)>-

 20. `In Oradea sunt si voi fi pana am sa mor`…piesa ii masacra… si Rappy, ai dreptate, nu doar tu esti mandru de orasul tau si chiar ai ajuns departe… si pentru toti: NIMENI NU AR TREBUI SA UITE DE UNDE A PLECAT… dupa cum spune si Brugner…abia astept sa fie lansat albumul `Decor`… oricum va felicit pe toti pentru aceasta piesa… se vede ca simtiti `fiecare beat tras pe banda`… cheers and peace…

 21. Mai baieti…daca as reusi sa iau legatura cu Rappy (pe mess…pe cat posibil) as vrea sa ii cer o parere sa imi zica si mie daca face bine, un vers , un pusti de 13 ani…sau si cu oricare din cei BUNI…Peace

 22. Super tare melodia…. Rappy tata, tot respectu’ si pt tine si pt. ceilalti (Verbal Asalt, O.C.R. si Oana), mult succes si nu te, sau mai bine zis nu va lasati….ca faceti bine ce faceti.A si inca ceva cand am auzit 1-a oara melodia am fost cel mai happy pamantean de pe suprafata Terrei.Asa ca succes si multa vointza….BRAVO.

 23. Ii faina melodia … si eu ash propune si o melodie cu … Khaos`13 .. alias Sailas .. mie imi place cum canta .. si el este din oradea … si daca ati putea sa va ridicati toti adika .. Rappy .. Sailas .. Verbal Asalt .. si fete .. mai lasati`le acasa .. ca nu`i rapu de fete .. Marsh la Oala .. bafta in continuare … Respect !

 24. chiar ca ar trebui sa faceti si astfel de melodie cu Sailas… fostul Khaos`13 pentru ca ar iesi ceva foarte frumos adica baiatu ala chiar are potential. L-am mai auzit prin Problem, i-am ascultat toate melodiile.. dar nu il cunosc personal… peace all

 25. multumesc ; ceea ce fac eu ramane oricum strict pt oamenii care asculta cu inima in primul rand..pt ca.. daca esti un exclusivist mare incult-filozofo-undeground aka SHOBOLAN nu vei intelege aceasta piesa,deoarece ,negativul,evident..e unul gangsta!..pai sa`mi bag lala atunci…. snoop ce cauta pe diverse piese de la wutang..sau uzzi ce cauta pe instrumentalul lui ion?….treaba e din punct de vedere LIRIC sa ramai tu.. si evident sa evoluezi.tot cu stilul tau..iar din punct de vedere INSTRUMENTAL.. sound`ul evolueaza…. dar albumul sper sa nu dezamageasca..v`am pupat!

Leave a Comment

Discover more from Oradeanul.com

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading